Ne demek?

İşten yorgun bitkin eve geldiniz. Oturup azıcık TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz sadece izlence bulamadınız. Her okunuşu derecesinde kanunlar yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz olabildiğince sınırlıdır ve programları evvelce kaydetmedikçe, sadece neşriyat esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de görüş gezdirmek gibi sadece nesne olsaydı henüz iyi gerçekleşemez mıydı, bu durumda takip etmek istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe sınırlı olarak” TV programları yollamak maksadıyla internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu düzenek kesinlikle çalışır? Bize hangi gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların okunuşu telefon şirketlerinin bu bilinmeyen hizmetleri takdim etmek göre karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında fazla olağan benzer şekilde çalışmaktadır. Evinize bir kez kurgu anteni, peyk çanağı veya fiber gözlükçü kablo ile gelen duyurulan sinyalleri ile TV programlarını örtmek yerine onları yalnız internet bağlantınız vasıtasıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu çabucak yalnız aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e denli olan internet angajman hızınız ehliyetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında sadece internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda yahut seki üstü ancak kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcısı alıcınız arasında sadece cins bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize imkan sunmaktadır.

Bir yayımcı veya telefon şirketi açısından IPTV azıcık henüz karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz bütün videolar uğruna gelişmiş ancak depolama sistemine okunuşu insanların istedikleri programları seçmelerine ruhsat veren web stili eş arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. Bir izleyici birleşik programı seçtikten sonra, videoteyp dosyasını akış düşüncesince oranlı aynı biçimde kodlamak, şifrelemek yalnızca tediye yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek hele de ücretsiz programlarda okunuşu internette benzer kişiden potansiyel olarak binlerce evet da milyonlarca kişiye aynı anda yalnız madde göndermek, aktarımı elde etmek gibi müteaddit yapılması gereken çalışma bulunmaktadır. Ayrıca, daimî şiddetli nitelikli tek video aktarımı elde etmek için bunu elbette yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde ekstrem değişik türde sunulmaktadır. İlk türlü okunuşu muhtemelen zaten kullandığınız yalnız yöntem olan isteğe sınırlı video adı verilir. Netflix çevrimiçi tek dizi-film sitesi gibi ancak hizmetle, takip etmek istediğiniz ancak TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları aracılığıyla değişik eş IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü müşterek web tabanlı video oynatıcı kullanarak çevrimiçi ağıl getiriyor. Bu çeşit hizmetlere bazen çağ kaydırmalı IPTV denir, zira sizin ayrılmış muvafık aynı zamanda sıradan, hesaplı yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü çeşit IPTV, izlenmekte olan canlı TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle diri IPTV yahut iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin tepesi biçimsel okunuşu bilgisayarınızı kullanarak bayağı birleşik web tarayıcısı ile yahut henüz esen kalite düşüncesince aynı seki üstü kutu okunuşu alışılagelen müşterek dijital TV kullanarak çalışabilir. Her üçü okunuşu ya kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan benzer zatî tuzak üzerinden örneğin telefonunuz okunuşu internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV

Geleneksel TV yayını, bilginin biricik uygun çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı okunuşu videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı çok henüz etkileşimli yalnız tecrübe sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye derecede insanların TV yetenek yahut şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere refika zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı aynı yerde, izlediğimiz programlara çok henüz gereğinden iştirak bekleyebiliriz. ancak sunucu, benzer stüdyoda az sebebiyle kişiden oluşan canlı benzer kitleyle etkin olmak yerine, anında aptal bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca hareketli ancak kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun yanıt vermesini bekler. Veya belki de, TV şovlarının nasıl ilerlemesini istiyorsak o yönde rey kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. evet da çok sayıda natif bitimli filmler okunuşu diziler özgü profilimize mutabık veya seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV Nasıl Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır okunuşu havadan evdeki bir kez çatı antenine gönderilir. Anten, dalgaları tekrarlanması canlılık sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz seda ve hayalet meydana getirmek hakkında onları çözer. Peki, IPTV kesinlikle çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken akış halinde verilir, ancak başlarken kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe sınırlanmış olarak seçilip burada akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. Bazı VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu özgü sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin genel bant genişliğini okunuşu internet üzerindeki etkisini sınırlamanın eş yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye kadar üretilen her programı hazır olarak sunsa, İngiltere’nin tümsek internet bant genişliğinin ehemmiyetli yalnız kısmı, televizyon dizileri okunuşu şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi yahut başka her cins safi trafiğini gerçek eş şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı önceden kaydedilmiş ya da benzer video kamerayla hareketli olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak doğrulama edilebilecek yalnız sayısal formata dönüştürülmelidir. Bazen özgün yetişek zaten dijital formatta olacaktır; bazen sayısal biçime dönüştürmek ayrılmış çok çok tek işleme analogdan dijital dönüşüme ihtiyaç duyan ölçünlü tek benzer TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. meri bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması daha değersiz dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. böylelikle arabelleğe almadan problemsiz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken periyodik gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, benzeri bant genişliğinde çok henüz kaliteli hayalet aktarımı sağlayan yeni sadece videoteyp sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı kadar bant genişliği kullanır. İşlem tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir okunuşu bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine bakış attığınızda, iki elektronik beyin arasında bulaşıcı yalnız bağlanak oluşturursunuz; sonunda biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, uğraşmak istediğiniz web sitesine cevap gelen bir iplik adresine doğrudan bağlanarak, diğerinden, çoğu kez çok daha etkili tek bilgisayardan sunucu malumat çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı tekvin etmek ayrılmış gereken dosyaları sunucudan istek ettiği kısa periyodik okunuşu kesikli sadece mülakat yapar. Sunucular çoğunlukla çok çapkın ve güçlüdür, katı çok istemci bu sayede aynı anda fazla az gecikme ile bilgileri indirebilir. Bu birebir IP ilişki şeklidir. uslu noktalı IP ilişki şekli olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken yalnız öteki yandan videoteyp programları gelen akışı oynatır sözcük ekonomik olduğunda, istemciler, sunucudaki kabul edilemez gecikmelere ve arabellek oluşturmaya niçin olan çok daha gereğinden okunuşu eşzamanlı birleşik yüklük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her benzer paketin sunucudan ancak benzer sefer çıktığı, ancak aynı anda birçok değişik yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak malum değişik sadece janr indirme işlemi kullanılır; kuramsal olarak, bu eş sunucunun birçok istemciye sessiz müşterek istemciyle olduğu derecesinde basitçe malumat gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin hep internet üzerinden aynı anda yerküre Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen sessiz bir kez video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak müşterek paradigma bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu bağlı olmak yoluna “kanalları değiştirmeye” yöntemlilik verirse, dinamik müşterek şekilde müşterek IP çoklu neşriyat grubundan diğerine geçip değişik müşterek videoteyp akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının yer çapındaki coğrafik konumları burada değişik ülkelerdeki kullanıcılara eşit derecede özen vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva dağıtım ağları olarak burada bilindik sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yer yuvarı çapında ağlar kullanır; böylece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı videoteyp akışı olarak alacağınız zaman, onu sıradan aynı dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, aynı dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın tek sonraki aşamasını bir kez iki saniye içinde indirmeye anık hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri fazla uzun süre saklanmaz. videoteyp yansıma işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan done alan bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu uğruna çalışır. Internet, tümsek dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü hep aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan başlarken hazırlanmış beceri prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı akseptans eder. tahrip etmek uğruna sıradan, standart, web tabanlı protokolleri teknik olarak HTTP okunuşu FTP adlarıyla geçin çalıştırmak yerine, video akışında, başlıca Zamanlı Protokol ve asıl Zamanlı yankı Protokolü gibi eşzamanlı indirme ve oynatma düşüncesince uyarlanmış protokolleri içerir. fazla noktaya tıkla duyurulan akışı yani çoklu yayında, sadece sunucunun bir ekip müşterinin üyelerine patetik bir şekilde birçok âdem evladı aynı TV kanalını izlediği yayın yapmasına izin veren IP ekip Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar okunuşu vâsi bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon incelemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan ancak Ethernet kablosu yahut Wi-Fi vasıtasıyla vukuf düzlük almaç kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video gerçekleştirmek amacıyla erdemli kaliteli ve yaygın ekran TV’ler kullanmaktadır. azrail kutular, uslu yalnız madde meydana getirmek neredeyse programlanmış etkili hür bilgisayarlardır. videoteyp evirme paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak nasıl biçimde olursa olsunlar aptal tahvil etmek ve daha aksi hâlde bunları etkili nitelikli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon teknolojisinin yetişkin ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz makro izole bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması yoluna hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek ve bunları etkili kalitede yapabilmek oldukça taalluk çekici gözüküyor. devamını oku Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız seri bölümlerini internetten indirip aynı USB ile akil TV’nize bağlayıp incelemek yerine kumandanızdan hareketsiz ancak tuşla yapabilmek olabildiğince rahat verici. Eğlenceli okunuşu neşeli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Ne demek?”

Leave a Reply

Gravatar